TF Kallyas - шаблон joomla Форекс

JUSTENUFFHUMOR (Aşımda Değil)

Justenuffhumor için alttaki satırlar, öncelikle bir pedigri klasiği nasıl yaratılır sorusuna çarpıcı bir açıklama getiriyor.

Ama sanılmasın ki sadece milyon dolarlık bir at özel çaprazlamalarla yaratılıyor.550.000$ fiyatla 2006 Keeneland satışlarında Darley/Godolphin tarafındanşampiyon olmak üzere satın alınan bu tay; yarış hayatının ilk 6 çim yarışına da hem favori çıktı hem de kazandı. Bunlardan son ikisi Gr.2 olup geçtiği atlar içinde bugünün gene bazı aygırlarıda mevcut.

Sırada 600.000$ ikramiyeli Shadwell Turf Mile vardı ve Justenuffhumor bu yarışa 7/5f tartışmasız favori girdi... 
Ne var ki aşırı yağıştan çok ağırlaşan sahayı yadırgadı ve 16 senelik tarihinde en kötü derecenin yapıldığı (1.38.68) bu yarışta Court Vision'a geçildi.
28 gün sonra yılın en büyük çim Mile’ı (Breeders Cup Mile) vardı ve dünyanın tartışmasız en büyük yarış organizasyonu olan Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Hükümdarı (Ruler) Al Maktoum’un sahibi olduğu Godolphin bu yarışı hiç kazanamamıştı. Antrenör K. Mc Laughlin, geçen yarıştaki başarısızlığın tamamen çok ağır saha koşullarından kaynaklandığını biliyordu. Ama genede büyü bozulmuştu. Üstelik bir yıldır hedeflenen bu yarışta rakip çok güçlüydü.
Goldikova, 4 yaşında olan bu dişi şampiyon 2008'de de tüm erkek rakiplerini geçmiş ve 2009 Breeders Cup’a da büyük favori giriyordu. Justenuffhumor başarılı koşmasına hatta geçen yarışında geçilmezliğine son veren Court Vision’ı da geçmesine rağmen 2.000.000$'lık Breeders Cup Mile'dan Goldikova’nın (1.33.2)1.5 boy arkasında 3.'lükle ayrıldı.
(Not.2010'da da bu kupayı kazanarak tarihte 3 yapan tek at olan Goldikova, aynı zamanda 2009-2010 Eclipse Award (USA) ve 2009-2010 Avrupa Yılın Atı (Horse of The Year) ödülleri sahibidir.
Bu yarıştan sonra 120 handikap puana ulaşan ve Dubai Cup için Meydan pistine götürülen Justenuffhumor, Frankie Dettori ile 5/2f favori çıktığı ve maalesef yine ağır saha koşuluna denk gelmesi nedeniyle 1.38.5-1600M gibi kötü bir dereceyle biten yarışta geçilir ve Dubai macerası sonrasıda 535.000$ kazançlı Justenuffhumor; Darley/Godolphin tarafından 5.000$ aşım ücreti ile haraya alınır.
Daha first crop olarakta sadece 1-2 düzine yavrusu arasından Stakes galibi ve Grup plasesi Kathys Humor ve diğer kazananları vermeye başlayan Justenuffhumor 4 ay süren görüşme sonucu genelde genç aygırları vermek istemeyen Darley ikna edilerek Türkiye yolunu tutar.
Yarış hayatının şimdi anlatacağımız muhteşem pedigrinin gölgesinde kalmaması için bu kadar detaya girdik.
Baba... Distorted Humor... 113.000.000$ aygır kazancı - 23 yaşında/100.000$ aşım bedeli - taylarının kazanç/koşan ortalaması 105.500$ - 1 Milyon$'ı geçen 11 yavru - 17 gr.1 galibi – tüm taylarının %20'si stakes galibi - yavruları 3 Triple Crown yarışı kazanan tek aktif aygır - tüm zamanlar yearling satışları birincisi - *2013 Cover Sire satışları ortalaması 1.181.000$ - 2014/775.000$

DISTORTED HUMOR’in En Başarılı Temsilcileri

DISTORTED HUMOR’in En Başarılı Temsilcileri FUNNY CIDE (Champion 3yo colt, Kentucky Derby, Gr.1, Preakness S, Gr. 1)
REGAL RANSOM (Champion 3yo colt in UAE, Saeed & Mohammed Al Naboodah Group U.A.E. Derby, UAE-II, Super Derby, Gr.2)
DROSSELMEYER (Belmont S, Gr. 1, Breeders’ Cup Classic, Gr. 1, One Count S.)
FLOWER ALLEY (Travers S, Gr. 1, Jim Dandy S, Gr.2, Lane’s End S, Gr.2)
HYSTERICALADY (Humana Distaff S, Gr.1, Delaware H, Gr.2, Fleur de Lis H, Gr.2)
COMMENTATOR (Whitney H, Gr.1 Twice, Richter Scale Sprint H, Gr.2)
BOISTEROUS (Man o’ War S, Gr.1, Monmouth S, Gr.2, Red Smith H, Gr.2 Twice)
ANY GIVEN SATURDAY (Haskell Invitational S, Gr.1, Brooklyn H, Gr.2, Dwyer S, Gr.2, Sam F. Davis S.)
DON DANDY (champion older male in PR, Clasico Dia de Reyes, PR-Gr.1 twice, Clasico Battle Morn, PR-Gr.1)
PATHFORK (champion 2yo colt in Ire, Boylesports.com Vincent O’Brien National S, Ire-Gr.1, Galileo E.B.F. Futurity S, Ire-Gr.2)
AWESOME HUMOR (Spinaway S, Gr.1, Adirondack S, Gr.2, Indiana Breeders’ Cup Oaks, Gr.3)
FOURTY NINERS SON (Clement L. Hirsch Memorial Turf Championship S, Gr.1, San Luis Rey H, Gr.2)
BIT OF WHIMSY (Queen Elizabeth II Challenge Cup S, Gr.1, Mrs. Revere S, Gr.2)
AESOP’S FABLES (Prix Jean Prat, Fr-Gr.1)
RINKY DINK (Schweppes Oaks, Aus-Gr.1)
JIMMY CREED (Malibu S, Gr.1)
CURSORY GLANCE (Moyglare Stud S, Ire-Gr.1, Albany S, Eng-Gr.3)
JOKER MINE (Mal-Gr.1),
ALTERNATION (Oaklawn H, Gr.2, Peter Pan S, Gr.2, Pimlico Special S, Gr.3)
IT’S NO JOKE (Hawthorne Gold Cup H, Gr.2)
FIRE WITH FIRE (Charles Whittingham S, Gr.2)
COWTOWN CAT (Illinois Derby, Gr.2)
SENSIBLY CHIC (Vagrancy H, Gr.2)
SHARP HUMOR (Swale S, Gr.2)

Yarış Hayatı

2-3 Yaşlılığı Padok kazası nedeniyle koşamamış ancak beklentilerin çok büyük olması nedeniyle sabredilmiş ve 4 yaşında Çim yarışlarına başlamış ve ilk 6 yarışında geçilmemiştir.
4 Yaşlılığı - 533.900 $
1.'lik Maiden SW-40.000$
1.'lik Şartlı-48.000$
1.'lik Şartlı-50.000$
1.'lik Şartlı-44.000$
1.'lik FOURSTARDAVE GR.2-159.000$
1.'lik BERNARD BARUCH GR.2-200.000$
3.'lik BREEDERS CUP M GR.1-2.000.000$

 

Analiz

Justenuffhumor İlk nesilde lider tayı olan KATHY'S HUMOR (kısrak babası Top Account) 15 koşuda start almış olup 4 birincilik, 3 ikincilik, 2 üçüncülük ile 255.832$ kazanç yapmıştır. İlk yarışında 2. olduktan sonra ikinci yarışını Stakes koşuda start alıp yine 2. olan Katyhs Humor 2015 yılında üç yarış kazanmıştır.

Distorted Humor’un uyum gösterdiği  bir kan hattı Damascus’tan gelen Private Account’dur. Private Account ve oğlu Personal Flag’ın kızlarından olma Distorted Humor’un Black Type temsilcilerine bakarsak Distorted Legacy (USA), Run a Risk (USA), Stage Trick (USA), Star by Design (USA), Go Rockin' Robin (USA), It's No Joke (USA), Keep Laughing (USA), Matrooh (USA)’u görürüz.

Bu durumda Private Account oğlu Unaccounted For’un kızları  Justenuffhumor ile çok uyumlu olacaktır. Yaklaşık 4.000.000$ kazançlı HOPPERTUNITY ; Distorted Humor torunu olup direkt Unaccounted For un kısrak babası olduğu bir şampiyondur.  Kaldıki  3.000.000$ kazançlı BIG BLUE KITTEN de Unaccounted For un direkt Kısrak babası olduğu bir başka Şampiyondur.Bu safkanın babası ise Amerika nın en iyi Çim Aygırı olan KITTENS JOY olup, Justenuffhumor ın 2.annesinin oğludur.

Böylece Justenuffhumor her iki taraftan ve yakından yakaladığı bu uyumla, çok yüksek ihtimalle Unaccounted For kızlarından birkaç Şampiyon tay verecektir.  Kaldıki Amerikada ki şu ana kadarki en başarılı tayıda bu hattan gelmiş bir dişidir

Justenuffhumor az sayıda tayı piste inen bir aygır olarak gene Deputy Minister hattından gelen kısrak babasına sahip olan PRETTY ENUFF da 3 yaşlı bir tay olarak 111.270$ kazanca ulaşmıştır. Justenuffhumor’un ciddi bir çim atı olması nedeniyle ve aygırın taylarının da genelde düzlük yarışı yapabilen atlar olmasıyla sert tempolu Amerikan koşularına tam uygun olmasalarda, Çim pist ağırlıklı yarışların önemsendiği ülkemizde özellikle bekleme atlarının başarılı olduğu uzun düzlük sprintlerinin yapıldığı pistlerde aygırın taylarının başarılı olmasını bekliyoruz.
Justenuffhumor’un babası Distorted Humor şampiyon taylar vermiş çok önemli bir aygırdır. Distorted Humor babası Forty Niner ile Mr.Prospector’a ulaşmaktadır. Yıllarca 100 bin dolardan çekim yapan bu aygırın Kentucky Derby Gr.1 galibi oğlu Funny Cide, Breeders Cup Classic Gr.1 galibi oğlu Drosselmeyer, Travers Stakes Gr.1 galibi oğlu Flower Alley, Gr.1 galipleri Commentator, Any Given Saturday, Awesome Humor, Hystericalady, aygırlık yapan Fourty Niners Son, Jimmy Creed, Alternation, Its No Joke ve Sharp Humor gibi başarılı temsilcileri vardır.

Justenuffhumor’un babasının uyum sağladığı kısrak baba hatlarına bakıldığında Gr.1 galibi yavrularında Alleged, Citidancer, Coxs Ridge, El Prado, Lycius, Moscow Ballet, Northair, Pass The Tab, Relaunch, Sadlers Wells, Slewacide, Southern Appeal, Storm Bird’ü görürüz.
Distorted Humor’un Breeders Cup Classic galibi oğlu Drosselmeyer’ın ikinci kısrak babası Slew O Gold ünlü Seattle Slew’in oğludur. Kentucky Derby galibi oğlu Funny Cide’ın ise kısrak babası Slewacide’in de Seattle Slew oğlu olduğunu görüyoruz.

Bu başarılı iki temsilcisi üzerinden Distorted Humor / Seattle Slew arasındaki uyumu incelediğimizde şaşırtıcı sonuçlar görüyoruz.
Distorted Humor’un Gr.1 galibi oğlu Any Given Saturday’ın kısrak babası A.P.Indy olmasıyla bu safkan da Seattle Slew kanı taşımaktadır. Ayrıca aygırlık yapan oğlu Alternation’ın direkt kısrak babası Seattle Slew’dür. Distorted Humor’un genç yavrularından Gr.2 galibi House Rules’ın da kısrak babası Mutakddim olup Seattle Slew kanı taşımaktadır.
Distorted Humor’un Black Type performans yapmış yavrularında Seattle Slew kanı taşıyan diğer atlara; Carem Crescent (Seattle Slew), Gaudeamus (Seattle Slew), Orange Crush (Seattle Slew), Slow Peace (Seattle Slew), Spin Master (Seattle Slew), Tripped (Seattle Slew), Second City (Slew City Slew), Bluefire (Slew Gin Fiz), Cassoulet (Capote), Fire With Fire (Capote), Kristo (Capote) ve Understatement (Capote) örnek verilebilir.
Bunun yanında Distorted Humor ile A.P.Indy Cross yapılan pedigrilerde tam 25 Black Type at yetiştirilmiştir. Al Muhtasib (USA), Any Given Saturday (USA), Artigiano (USA), Attempted Humor (USA), Bank the Eight (USA), Brethren (USA), Buen Verso (ARG), Burj Dubai (USA), Cal Nation (USA), Dramedy (USA), Endorsement (USA), Fortify (USA), High Noon Rider (USA), Cheery (USA), Ironicus (USA), La Porta (USA), Little Distorted (USA), Mary Rita (USA), Mi Vida (USA), Oil Painting (CAN), One for Jim (USA), Shrill (USA), Sweet Opportunity (USA), Unbound (USA), Wind Fire (USA), Z Humor (USA) bu eşleşmeye sahiptir.
Justenhuffhumor’un da babası Distorted Humor’un uyum sağladığı Seattle Slew – A.P.Indy hattına uyum göstermesi beklenmelidir. Distorted Humor’un diğer bir uyumlu olduğu kan hattı Sadlers Wells’tir.
Sadlers Wells’in direkt kısrak babası olduğu Aesop's Fables (USA), Cursory Glance (USA), Pathfork (USA) ve Wawaset Park (USA)’ın babası Distorted Humor’dur. Sadlers Wells’in oğlu El Prado Amerika’da çok sayıda kısrağa sahiptir. Bu aygırın kızlarından olma Abraham (USA), Bit of Whimsy (USA), Cocktail Attire (USA), Parade Clown (USA) ve Rever de Vous (USA)’un babası da Distorted Humor’dur ve Black Type performans göstermişlerdir.

Justenuffhumor’un babasından referans alarak uyum sağlayabileceği diğer kısrak baba hatları Dehere (Buddy’s Humor), Deputy Minister (American Classic, Bubbler, Happy Week), Dynaformer (Ballynoe, Cat Humor, Do It All, Film Shot, Tales Of Grimm), Manila (Sparkling Humor), Ocean Crest (Baffled, Surfer), Red Ransom (Distorted Economy, Regal Ransom) not alınabilir. Red Ransom oğlu Sri Pekan burada öne çıkabilir.

Distorted Humor’un baba hattı Forty Niner ile Mr.Prospector’a ulaşmaktadır. Distorted Humor’un yine Mr.Prospector kanı taşıyan kısraklardan olma eşleşmelerinde Unbridled hattı öne çıkmıştır.
Bu eşleşme için ülkemizde Unbridled kanı taşıyan kısraklar özellikle de Victory Gallop temsilcileri öne çıkacaktır. Distorted Humor / Unbridled eşleşmesinden yetişmiş arıkanlar Alseera (USA), Distorted Reality (USA), Hoop of Colour (USA), Unbridled Humor (USA), Distorted Passion (USA) ve Lucky Folie (USA)’dir.

TOP